• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kosapinar.koyuhaber
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+9
  • https://www.instagram.com/kosapinarkoyuhaber/

KÖY YEMEKLERİMİZ


Herle Aşı : miktar un tereyağında iyice kavrulur BİR , uzerine BİR miktar su Konur ve devamlı karıştırılır . 15-20 dakika kisik kisik kaynatılır ve Sıcak Sıcak içilir . Ayşe Çorba bilhassa kış aylarında yapılır . Hastalara herle Corbasi içirilerek terletilir ve şifaya kavuşmaları sağlanır .

 

Su Böreği : Anadolu'nun Muhtelif yerlerinde pişirilen böreği Erzurum'da yufkası ince ve kalınlığı az olarak yapılır bir araya geldi. İçerisine Civil Peynir ve Maydanoz konulur . İnce ve özenli BİR şekilde açılmış yufkalar kez Kaynar Suda haşlanır daha Gale soğuk su ile yıkanarak tepsiye serilir ve her yufkanın arasına erimiş tereyağı serpilir .


Tatar Böreği : Hamur iyice yoğrulduktan Gale yufka açılır . Yufkalar börek yufkası hazırsındır Aliyormusun biraz kalındır . Açılan yufkalar parçalara bölünür . Ayşe parçalar Üçgen şeklinde Küçük Küçük parçalara ayrılır . Kaynayan suya atılır , haşlanır . Suyu süzüldükten Gale tepsiye alınır , uzerine bol Sarımsaklı Yoğurt ve Kızgın tereyağı dökülür . Bunun uzerine zevke Gore , ya kıyma Tense'lerde Küçük Küçük doğranmış ve tereyağında pembeleşinceye kadar kavrulmuş soğan dökülür kavrulmuş . Sıcak olarak yenir .


Hıngel : Yurdumuzun her yöresinde mantı olarak bilinmekte ve yenilmektedir . Erzurum'da Hıngel ( mantı ) Sulu ve Susuz olarak Iki şekilde pişirilmektedir .
A- Susuz Hıngel : Hamur iyice hasıllanır . Yufka şeklinde açılır , kesilir içine evvelce hazırlanmış kıyma Konur . Yarım daire Tense'lerde bohça şeklinde kapatılır . Kaynamakta olan suyun içine atılır ve haşlanır . Piştikten Gale suyu süzülür . Genis BİR tepsiye alınır . Uzerine Sarımsaklı bol Yoğurt ve kızdırılmış tereyağı dökülerek yenir . 
B- Sulu Hıngel : Hazırlanışı Tami Tamina Susuz hıngel gibidir . Haşlama suyu dökülmez , bol salça ve BİR miktar tereyağı Konur . Suyu ile Birlikte tepsiye dökülür . Uzerine Sarımsaklı yoğurt, kızdırılmış tereyağı ve salça dökülerek servis yapılır .


Ekşili Dolma: Üzüm yapraklarına karışımlı et sarılan bir araya geldi dolmanın etine biraz Ekşi Pestil katılarak doldurulur . Ekşili Dolma , DİĞER dolmalara nazaran Uzun ve büyükçe olduğundan iri Dolma diye de Anılır .


Kesme Corbasi : Evde hazırlanan hamurdan hazırlanan yufkalar erişte biçiminde kesilir . Fındık büyüklüğünde hazırlanan köfte , Mercimek, soğarıç ve Tarkin karışımı ile pişirilir . 


Ayran Aşı : Bazı yörelerde Yayla Corbasi denen çorbaya Erzurum'da Ayran aşı denilir araya geldi. Yoğurt çırpılır ve su eklenerek ayran haline getirilir . Daha Gale denler haşlanır . Hazırlanan ayrana biraz un katılır . Ayran biraz haşlanan denelerle karıştırılarak Orta ateşte Olmak üzere ocağa konulur . Ayşe karışıma hazırlanan ufak köfteler eklenir ve karışım kaynamaya çıkıncaya kadar Yavaş Yavaş karıştırılır . Karışım Kaynamaya çıktıktan Gale BİR müddet daha kaynatılır . Daha Gale tereyağı aşotu ve DİĞER istenen baharatların karışımından olşan ANIK karışıma katılır bundan Gale ayran aşımız Hazır hele gelir ...


Çiriş :İlkbaharda dağlarda yetişen yabani BİR bitkidir . Yörede Sebze yerine kullanılır . Genellikle ıspanakla yapılan yemekler hazırsındır hazırlanır . Parca et Tense'lerde kavurma etle pişirilebilir .Cec pancarı : yörede Pancarın Yeşil saplarına cec adi verilir . buda Sebze olarak kullanılır . Çiriş Gibi PARÇA etle pişirilebilir .Çortuti pancarı : Ayşe Yemek tıklayın Gerek turşuya vurulmuş şalgam gerekse Taze şalgam kullanılabilir . Şalgamlar erişte biçiminde ince ince kıyıldıktan Gale yağda kavrulur ve kavrulmuş kıyma ile pişirilir . Yalniz Yemek salçasız hazırlanmalıdır araya geldi.


Şalgam Dolması : Şalgam , yaprak halinde dilimlenir ve arasına etten hazırlanmış dolmalık karışım konarak pişirilir .

Çaşır : Çaşır , çiriş hazırsındır dağlarda yetişen buruk bur tadı olan yabani BİR bitkidir . Çaşır yenildiği hazırsındır , haşlamasıyla karıştırılıp tereyağında kavrularak da yenir kızarmış . Bunun dışında çaşır haşlanır , haşlanan çaşır un ve yumurtaya batırılarak yağda kızartılır , Buna çaşır kızartması denir . Erzurumlu yılda en az BİR defa çaşır yer . Şifalı olduğuna inanılır .


Muğlama : Patatesin her türlü yemeği yapılır . Boranide bunlardan biridir . ve BİR tepsiye doğranır Patates haşlanır , kabukları soyulur . Uzerine bol Sarımsaklı Yoğurt ve kızdırılmış tereyağı dökülür , Sıcak olarak yenir .


Yumurta Pilavı : Yumurta pilavının hamuru içine Yumurta katılır hazırlanırken . hamur yoğrulduktan Gale erişte hazırsındır kesilir , Makarna hazırsındır haşlanır ve uzerine tereyağı dökülerek yenilir .


Kadayıf Dolması : Kadayıfın içerisine dövülmüş Ceviz içi konularak dolma hazırsındır sarılır.Sonra yumurtaya batırılarak yağda kızartılır . Kızartılan Kadayıf Dolması önceden hazırlanmış şerbete atılır daha Gale şerbetten çıkarılarak yenir .


Videolarımız
Facebook

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret221500
Takvim
Hava Durumu